سبک کلاسيک - فروشگاه کشاورزی دیزاین

سبک کلاسيک

طراحي داخلي کلاسيک از طراحي يوناني و رومي مشتق شده است و اساس اين نوع از طراح داخلي بر پايه نظم، تعادل و هماهنگي کامل قرار دارد. طراحي کلاسيک هيچ عنصر مدرن يا تاثيرات معاصري را شامل نمي‌شود، در عوض غرق در سنت است. سبک کلاسيک، اساسا از مفاهيمي همچون: ثبات، تناسب، تقارن، سخت‌گيري وتجمل، هويت مي‌يابد. اين سبک، کامل و دقيق و حساس روي جزئيات است. رنگ‌هاي اصلي معماري داخلي، به سبک کلاسيک، اصيل و ملايم هستند. رنگ‌هاي: بژ، کرم، خاکستري، صدفي، شرابي، طلايي، هلويي، نقر‌هاي زيتوني و آجري، از رنگ‌هاي متداول، در معماري داخلي، به سبک کلاسيک است. در اين سبک: تند و تيزي، کنتراست، افراط، بي‌تناسبي و زمختي، جايي ندارد. تمامي رنگ‌ها، بايد لطيف، ظريف باشند، که فضايي پر از حس آرامش و راحتي را پديد آورند. يکي از قانون‌هاي اوليه اين سبک، کاملا اجتناب از عدم خلوص و ظاهرسازي است، که شامل: متريال‌ها، مبلمان و اکسسوري‌هاي ديگر نيز مي‌شود.

تاکيد بر خطوط و فضاهاي منحني، براي برانگيختن حس دنج بودن و اصالت در سبک کلاسيک به کار مي‌رود. وسايل مدور در هماهنگي با صندلي‌ها و ميزهاي پايه دار، کوسن‌هاي فراوان، بالشتک‌هاي بزرگ و نرم عناصري هستند که در اين سبک کاربرد فراواني دارند.

اتاق‌هاي طراحي کلاسيک اغلب شامل نقاط کانوني بزرگ مي‌باشند. يک شومينه عظيم، ميز بزرگ يا يک راه پله چشمگير نمونه‌هاي خوبي از نقاط کانوني هستند که اغلب مورد استفاده قرار مي‌گيرند. هنگامي که طراح نقطه کانوني يک فضا را تعيين کرد، تمام موارد ديگر در اتاق براي بهبود نمايش نقطه کانوني قرار مي‌گيرند. ايده پشت طراحي کلاسيک يک فضا ايجاد يک حس تقارن کامل است. اگر يک طراحي داخلي کلاسيک قرار بود از وسط به دو قسمت تقسيم شود، يک قسمت از فضا بايد کاملا طرف ديگر اتاق را منعکس کند. داخل يک فضاي کلاسيک همه چيز، از روشنايي تا نحوه قرار‌گيري تابلو، بايد خالص باشند.

در زمان انتخاب متريال نهايي الويت با متريال‌هاي طبيعي است. چوب، کفپوش پارکت با کيفيت بالا، پارچه‌هاي مخمل، فرش و به طور کلي، بافت‌هاي غني و با کيفيت، براي سبک کلاسيک داخلي بهترين هستند.

نکته کليدي و امر مهم براي دکوراسيون به سبک کلاسيک، اين است که حس تجملات و اشرافي را در داخل منزل ايجاد کنيد.

براي دکوراسيون ديوارها در سبک کلاسيک، از: ديوار پوش‌هاي پارچه‌اي «قصرها و ساختمان‌هاي نفيس آن دوران»، کاغذ ديواري با کيفيت بسيار بالا و با رنگ و نقوش کلاسيک پنل‌هاي ديواري چوب.

 و گچبري استفاده ميشود. به طور کلي، رنگ‌هاي ملايم غير تند و زننده و متريال‌هاي خاص در اين بسيار حائز اهميت هستند. پانل‌هاي چوب، بايد از جنس با کيفيت و گران ساخته شده باشند. کاغذ ديواري، بايد کيفيت بسيار مطلوبي داشته باشد و از جنس خوب و جلوه گري نفيسي، برخوردار باشد.

سقف‌ها، غالبا به رنگ سفيد و يا از طيف رنگ‌هاي تيره تا روشن سايه‌اي است. رنگ‌هايي همچون: عاجي، شيري و کرم، که بايد کاملا مسطح و ظريف نقاشي شده باشد. از مهم‌ترين المان‌ها و شايد الزامات سقف در سبک کلاسيک، گچبري سقف است. نواري دورتادور جايي که، ديوار و سقف برخورد مي‌کنند، قاب‌هاي ديواري، تزئينات قسمتي که لوستر و چراغ آويزان مي‌شود، سر ستون و کتيبه‌هاي بايسته‌ي گچبري خاص و ظريف مي‌باشد. گاهي پلاستر، فوم و کناف و يا سقف کاذب و عناصر پيش ساخته، در بعضي از کاربري‌هاي تجاري و پرحجم، جايگزين گچبري مي‌شود.

براي کفپوش نيز، استفاده از چوب ارجحيت دارد. چوب متريال لوکسي محسوب مي‌شود، که با رنگ‌هاي گرم، آنچه را براي يک دکور کلاسيک لازم است، انجام مي‌دهد. پارکت و لمينت خوش ساخت و با کيفيت نيز، اثر مشابه را برايمان ايجاد خواهند کرد. براي کف آشپزخانه و حمام نيز، کاشي و سنگ مطلوب هستند. تاثير فرش نيز، بر تکميل دکوراسيون کف در سبک معماري داخلي، تاثير خوب و با اصالتي خواهد گذاشت.

خطوط ساده و تقارن، دو اصل مهم، براي انتخاب مبلمان به سبک کلاسيک هستند. البته گزينه ايده آل، مبلمان آنتيک و وينتيج است. البته ممکن است خيلي قابل دسترس نباشد، با اين حال، مي‌توانيد با مبلماني از طرح مايه‌هاي جديد نيز، فضاي داخلي کلاسيکي را ارائه نماييد. تمامي مبلمان‌ها، بايد مجلل و ظريف ساخته شده باشند و به دقت انتخاب گردند.

مبلمان‌هاي ساخته شده از چوب، با نقوش و منبت کاري شده، گزينه‌ي متناسب‌تر به نسبت طرح مايه‌ها و متريال‌هاي ديگر مي‌باشد. تابلوهاي نقاشي با مضمون کلاسيک و قاب‌هاي مجلل، تابلوهاي فرش، مبلمان تاجدار با تاج منبت کاري شده از نمونه‌هاي کلاسيک يک فضاي داخلي مي‌باشند. قانون رنگ‌هاي ملايم، همچنان پابرجاست: مبلمان با رنگ‌هاي کرم و نسکافه‌اي در چارچوب و طرح راه راه يا گلدار بر روکش‌ها، عناصر دکوراتيو برنزي يا سيلور و آباژور، نمونه‌هايي از تزئينات داخلي به سبک کلاسيک مي‌باشند.

الگوها مي‌توانند در ارتباط با طراحي داخلي کلاسيک استفاده شوند، هر چند هر الگويي بايد پايبند به سنت بماند. بهترين انتخاب الگو براي اين نوع فضا، نقوش راه راه بزرگ مي‌باشد. در حالي که يک فضاي طراحي کلاسيک براي همه افراد مناسب نيست، اين نوع فضا اگر به درستي اجرا شود غالبا مهيج و مسحور کننده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما