سبک هايتک - فروشگاه کشاورزی دیزاین

سبک هايتک

اين سبک، در طراحي ساختمانهاي صنعتي که تمام اجزاي آن عملکردي است، ايجاد شد. عناصر مختلف زيبايي‌شناسي صنعتي، در محل سکونت و زندگي استفاده مي‌شود، جايي که آنها، به مخلوطي از فن‌آوري بالا و سازه‌گرايي تبديل شده‌اند. اين سبک ترکيبي از کارکرد‌گرايي، همراه با زيبايي‌شناسي فزاينده‌اي، از سبک مينيماليسم است. اين ترکيب زيبايي فريبنده‌اي از فضا، آزادي و راحتي را، در طراحي داخلي داخلي هايتک، شامل:

فلز، شيشه، پلاستيک

 • فضاي باز، پاکيزگي و حداقل دکوراسيون.
 • ارگونومي و قابليت عملکردي.
 • دکوراسيون تک رنگ براي ديوارها، کف، سقف و مبلمان.
 • رنگهاي تضعيف شده: مشکي، سفيد و خاکستري.
 • به کارگيري لهجه‌هايي از رنگهاي مناسب: نظير قرمز، نارنجي، سبز، آبي.
 • خطوط تميز، اشکال هندسي دقيق (عمدتا مربع و مستطيل)

مبلمان در سبک هايتک، شامل: صندلي‌ها، نماي خارجي پلاستيکي براي آشپزخانه، مبلمان در فرم‌هاي سخت، ميز ناهارخوري و ميز قهوه از جنس پلاستيک و يا شيشه است. صندلي‌ها، به تنهايي مي‌توانند ياداور دفتر کار باشند، اما آنها نياز به چرم دارند. همچنين، اثاثيه يا لوازم داخلي نيز، از جرم و اتصالات فلزي است. اثاثيه در اين سبک، شامل: لوازم مدرن، حداقل قفسه‌هاي باز و داراي تقارن زياد هستند. هايتک به معني فراوان بودن سطوح آينه‌اي (کابينت‌ها، آشپزخانه، ميز) و حداقل دکوراسيون است. کوسن‌ها و يا يک نقاشي با قاب ساده، مي‌تواند نقطه روشني محسوب شود، البته فقط تک رنک بايد باشد.

پارچه و منسوجات در طراحي داخلي سبک هايتک، به گستردگي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

پرده‌هاي سبک هايتک، معمولا با کرکره‌هاي فلزي جايگزين مي‌شوند. با اين حال، ممکن ترکيبي از پرده‌هاي سفيد بلند نيز به کار رود. پرده‌هاي الگودار و طرح دار، براي اين سبک غير قابل قبول است. فقط از پارچه‌هاي سبک بدون گيره و نگهدارنده مي‌تواند بر مفهوم سبک اشاه نمايد. روکش مبلمان معمولا از جنس چرم است.. کوسن‌ها ميتوانند پارچه‌اي باشند. مبلمان و اثاثيه پارچه‌اي و يا صندلي‌هاي پارچه‌اي نيز، قابل قبول‌اند، البته بايد تک رنگ و صاف باشند.

آشپزخانه در سبک هايتک، بدون روميزي‌هاي رنگارنگ، حوله و قفسه‌هاي نگهدارنده است وقف آشپزخانه اين آشپزخانه يک سرزمين شيشه‌اي، صاف، سطح تخت، لوازم خانگي چند منظوره و روشنايي و نورپردان شيک است.

استفاده از اين سبک، براي اتاق خواب لمسي از تندي و سختي را، با استفاده از عناصر فني به همراه دارد. طراحي داخلي به سبک هايتک، داراي نزديکي و تشابه بسياري به سبک مينيمال است و اغلب از رنگهاي تک رنگ در آن استفاده مي‌شود، که مي‌تواند با رنگهاي ساده و جامد از جمله: قرمز، آبي، سبز، زرد، تکميل شود.

سبک هايتک، در فضاي اتاق نشيمن، به آساني از ساير سبک‌ها قابل تشخيص است. تکنولوژي برش لبه، فراوان بودن پارتيشن‌هايي از جنس شيشه و فلز، خطوط مستقيم، اشکال هندسي واضح سقفهاي معلق، انواع مختلف نورپردازي و برجسته کردن، همه خصوصيات با تکنولوژي بالا از ويژگي‌هاي اتاق نشيمن به سبک هايتک است. اين سبک براي اجرا در آپارتمانهاي کوچک مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود؛ چرا که اجراي اين سبک، در فضاهاي کوچک، مي‌تواند توهمي از بزرگتر‌شدن به ارمغان آورد. شما در اين فضا قطعا احساس محدوديت و تنگي نخواهيد کرد. البته جلوه گري سبک هاينک، بيشتر در فضاهاي بزرگ و کاربري‌هاي تکنولوژيک، نقش دو چندان‌تري را ايفا مي‌نمايد، ويژگي‌هاي “سبک هايتک” را، مي‌توان به طور خلاصه ، اين چنين بيان نمود:

 • سبکي متاثر از فن‌آوري بالا در تجهيزات داخلي مورد استفاده.
 • استفاده از حداقل تزئينات داخلي و بکارگيري هر وسيله بنا بر نياز عملکردي.
 • استفاده از خطوط هندسي خطي و يکنواخت در امتداد زاويه شکلي.
 • استفاده از متريال صنعتي همچون پلاستيک و فلز در شالوده مواد تشکيل‌دهنده هر وسيله.
 • استفاده از پرده‌هاي کرکره‌اي با کنترلي با رنگ مايه روشن و طرح ساده.
 • استفاده از چرم‌هاي طبيعي و بيشتر مصنوع در مبلمان مورد استفاده با چارچوب فلزي واستيل.
 • استفاده از متريال‌هاي شيشه و کامپوزيت در اکثرهاي شيشه و کامپوزيت فضاهاي خدماتي، همچون: آشپزخانه با، ساختاري يکدست و يک رنگ و نورپردازي مخفي و متمايز.
 • متکي بودن کليه تجهيزات داخلي، بر تکنولوژي کنترل از راه دور و قابليت تنظيم عملکرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما