سبک مدرن - فروشگاه کشاورزی دیزاین

سبک مدرن دردکوراسیون منزل@Q•™€Cå(¹zÐÿ|


سبک مدرن

سبک مدرن بر خلاف سبک کلاسيک، از گذشته دوري کرده و با عدم پيروي از قواعد آن تصويري بدون طرح و نقش‌هاي پيچيده، ارائه مي‌دهد. در اين سبک توجه اصلي به عملکرد‌گرايي، و دوري از تزيينات زياد است و شعار “هرچه کمتر، بهتر” مصداق بارز سبک مدرن مي‌باشد. استفاده از خطوط ساده و بي‌پيرايه در طراحي داخلي و تاکيد برکاربردي کردن وسايل، از اصول اوليه در اين سبک است هر چند برخي براين اين عقيده‌اند که سبک مدرن بسيار ساده، خشن و بي‌روح است، اما اگر درست طراحي شود و اصول آن در جاي مناسب خود به کار گرفته شود، سادگي و آرامش آن، حضور در فضا را لذت بخش مي‌کند.

سبک مدرن، به دليل نهايت بهره‌گيري از فضا و استفاده از ترفندهايي براي بزرگتر جلوه‌دادن آن مناسب فضاهاي کوچک امروزي بوده و از مقبوليت بسياري ميان مردم برخوردار است. در اين سبک، رنگها يا به صورت طبيعي و يا تنها طيفي از رنگ‌هاي خنثي اما همواره در ترکيب‌هاي ساده به کار مي‌روند.

رنگهاي تيره، به به خصوص رنگ سياه در کنار رنگ سفيد پر کاربرد است.

بايد توجه داشت که در سبک مدرن، مي‌توان يک فضا را رسمي يا غير رسمي و صميمي طراحي کرد. در طراحي رسمي، تعداد رنگ‌هاي به کار رفته کمتر بوده و خطوط به شکل منظم‌تر و واضح‌تر، به چشم مي‌خورد. در طراحي غير رسمي، تعداد رنگ‌ها، نسبت به حالت رسمي بيشتر است و وسايل و باند به کار برده شده نيز، از سادگي بيشتري برخوردارند. به طور کلي در سبک مدرن، فضا سرد و بيماليستي طراحي مي‌شود.

در سبک مدرن، متريال‌هاي گوناگوني از جمله: چوب، فلزات براق و پلاستيک رايج است. نور نيز در اين سبک، نقش مهمي را ايفا مي‌کند، چرا که با سفيد کردن ديوارها و پرده‌ها، فضاء روشن‌تر و بزرگتر جلوه مي‌کند. هم چنين: الياف طبيعي، کتان و چرم، وسايلي از چوب درخت ساج و اثاثيه‌ي فاصله گرفته از کف، از عناصر اصلي در سبک مدرن مي‌باشند.

بر خلاف سبک کلاسيک، تقارن در سبک مدرن با عدم استقبال مواجه مي‌شود. در اين سبک با ايجاد تعادل بين مبلمان، وسايل، بافت و طرح در فضا هماهنگي به وجود مي‌آيد. فرم‌هاي هندسي جسورانه، ترکيب‌بندي نامتقارن خطوط ساده و بي‌پيرايه، ارجحيت عملکرد نسبت، به فرم، اجتناب از عناصر تزئيني زياد و بافت مينيماليستس از مولفه‌هاي سبک مدرن مي‌باشدويژگي‌هاي “سبک مدرن” را مي‌توان به طور خلاصه اين چنين بيان نمود:

  • توجه به عملکردگرايي و دوري از تزئينات بيشتر در فضاي داخلي مدرن.
  • استفاده از خطوط هندسي ساده در طراحي داخلي فضا.
  • استفاده از رنگ‌هاي پايه کمتر و خطوط خطوط شکلي منظم و واضح در طراحي رسمي به سبک مدرن.
  • استفاده از رنگ‌هاي پايه بيشتر و خطوط شکلي متغير و نامشهود در طراحي غير رسمي به سبک مدرن.
  • استفاده از متريال‌هاي، همچون: فلزات براق، چوب‌هاي صنعتي و پلاستيک در عنوان وسايل.
  • استفاده حداکثري از نور طبيعي با توجه به بازشوهاي بزرگتر و عريض‌تر.
  • ارجحيت عملکرد فضايي، نسبت به فرم‌هاي طرح ريزي شده در فضاهاي داخلي.
  • عدم استفاده از تزئينات داخلي، بيش از سطح مورد نياز در غالبي مينيماليست اصلي از طرح مايه اصلي.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما