سبک رنسانس - فروشگاه کشاورزی دیزاین

 سبک رنسانس

رنسانس يک دوره تاريخي در فرهنگ اروپا است که از قرن چهاردهم تا هفدهم هفدهم ميلادي را شامل ميشود. اين دوره، پلي بين قرون وسطي و تاريخ مدرن است. ساخت و ساز داخلي خانه‌ها، بسيار واضح‌اي و شفاف بود. ديوارها اغلب با پنل‌هاي چوبي، از جنس بلوط در قسمت‌هاي پاييني پوشانده و قسمت‌هاي بالايي ديوارها، با گچ‌هاي نقاشي شده، پوشانده مي‌شد. براي مثال، نقاشيهاي آبرنگي موضوعي و تزئيني از گياهان و در سالنهاي رسمي خانه‌ها وجود داشت. فرش‌هاي بافته شده معمولا به صورت آويزان بر روي ديوار قرار مي‌گرفت.

سبک رنسانس در طراحي داخلي، شگفت‌انگيز، ظريف، دلربا و منظم و داراي هارموني است اين سبک، براي کساني که از زيبايي، تقارن، ظرافت و حس لوکس فضاي دوران رنساس لذت ميبرند مناسب است. اين سبک، از زيباترين سبک‌هاي کلاسيک طراحي داخلي بحساب مي‌آيد. ظرافت و غني بودن سبک رنسانس در طراحي داخلي، يک هماهنگي و نظم را در محيط ايجاد ميکند، که فضا را به يک مکان جادويي، رسمي و با شکوه تبديل ميکند. سبک رنسانس در طراحي داخلي خانه‌ها، آپارتمان‌ها، رستوران‌ها و تالارها، زيبايي دوران رنسانس را که، نشان‌دهنده شکوه، هارموني و فضاي لوکس و شيک است، به ارمغان مي‌آورد. سبک رنسانس در دکوراسيون داخلي آپارتمان، تالار و يا رستوران، داراي زيبايي تقارن، پيروزي و فراواني دکوراسيون غني، در ترکيب با تناسبات و هارموني است. رنسانس در تمام دوران‌ها عالي و بي‌نقص است.

سبک رنسانس، هم براي فضاهاي مسکوني (خانه، ويلا، آپارتمان و هتل) و هم براي فضاهاي غير مسکوني (رستوران، تالار و دفاتر اداري) مناسب است. زماني که سبک رنسانس را براي دکوراسيون داخلي انتخاب ميکنيد، به اين معني است که ميخواهيد، يک فضاي زيبا و لوکس، پيچيده و راحت، که نشان‌دهنده ثروت و طبقه‌ي اجتماعي شما است را داشته باشيد.

ناهار خوري در سبک رنسانس، يک محيط براق و روشن است، مرکز اين فضا ميتواند يک ميز ناهار خوري و يا يک شومينه باشد. مبل و صندلي راحتي، يک ميز و يک مبل در کنار و ميز اصلي، همگي بايد به شکلي انتخاب و طراحي شوند که، يک اثر هنري مستقل بحساب بيايند. هارموني فضا هم بايد با اينه و نقاشي‌هاي بزرگ پرده‌هاي لوکس و سنگين تکميل شود. ميزهاي اين سبد ممکن است گرد، بيضي شکل يا شش ضلعي بوده، که بر روي يک قطعه ايستاده‌اند و يا به صورت مستطيلي شکل که بر روي دو پايه يا چهار پايه ايستاده‌اند. مبلمان سبک رنسانس، داراي کيفيت بالا، گران و لوکس است.

در سبک رنسانس، آشپزخانه يک فضاي سلطنتي بحساب مي‌آيد. در مقايسه با سالن ناهارخوري وهال و پذيرايي، آشپزخانه بايد زيبايي و تزئينات بيشتري داشته باشد و فضاي بسيار مهمي است.

کابينت‌هاي حکاکي و پتينه کاري شده، ميز ناهار خوري، پايه‌هاي کابينت‌ها و ميز و صندلي‌ها، بايد.

کاملا تزئين شده و آراسته باشند. در سبک رنسانس، همه چيز بايد داراي بهترين کيفيت و گران.

قيمت باشد و وسايل و موارد بي‌کيفيت و ارزان قابل قبول نيست. اتاق خواب رنسانسي، با يک تخت بزرگ.

که ترجيحاً داراي سايبان است، کمدهاي منبت کاري شده و حکاکي‌هاي پيچيده، ميز توالت لوکس و پرده‌ها و لوستر‌هاي عظيم و شيک تعريف ميشود. تختخواب‌هاي سبک رنسانس بزرگ و جادار بوده وتخته‌هاي پشتي‌ام داراي حکاکي‌ها و تزينات فراواني است.

طراحي داخلي به سبک رنسانس، شگفت‌انگيز و تحسين برانگيز است و براي طراحي دکوراسيون رستوران، هتل و تالارها بسيار مناسب است. رستوران رنسانسي، زيبا و شيک است. اين رستوران‌ها اغلب تبديل به مکاني مورد علاقه مردم، براي برگزاري مراسم‌ها و ملاقات‌هاي دوستانه و کاري ميشود و مشترياني که فضاي لوکس و شيک را ترجيح ميدهند، عاشق هنر بکار رفته در طراحي داخلي اين رستوران‌ها و مبلمانشان ميشوند. تالارهايي که به سبک رنسانسي طراحي ميشوند، مکاني براي پرنسس‌ها و پرنس‌ها هستند. رنسانس، عصر برجسته‌شدن انسان و گرامي داشتن مقام والاي آدمي است. پيچيدگي وعظمت اين سبک، کمک خواهد کرد که يک محيط آرام و دلپذير، ايجاد شود. سالنهاي خانه‌هاي اشرافي عصر رنسانس، با سنگهاي مرمر، گچ کاري‌ها و حکاکي‌هاي زيبا پوشانده شده، صندلي‌هاي حکاکي شده، فرش و اکسسوري‌ها و مصنوعاتي که در بالاي شومينه قرار داشتند، تعريف کننده اين سبک هستند.

آويختن نقاشي‌هايي با موضوعيت رنسانس، براي اين سبک مناسب هستند. به کارگيري سبک رنسانس، براي طراحي داخلي خانه، آپارتمان، رستوران و به معني به کارگيري تقارني زيبا و پيروزي دکوراسيوني غني است که با ترکيب خوبي از تفکر و سادگي اين سبک همراه است و البته در همان زمان، موقر و عالي، مبلمان و اثاثيه سبک رنسانس راحت و زيبا هستند. صندلي، ميز، تختخواب، قفسه‌ها و کابينت، همگي با دکوري غني از حکاکي‌ها، منبت کاري و طلاکاري همراه است. پايه‌ها و دسته‌هاي صندلي‌ها همگي داراي طرحهاي پيچيده و مرکب است.

سبک رنسانس در خانه شما، بدون جزئياتي مانند: پرده‌هاي لوکس، فرش‌هاي باشکوه با الگوهاي هندسي وگل، مبلمان لطيف و نرم با پايه‌هاي ظريف و حکاکي شده، غير قابل تصور است. کوسن‌هايي از همان جنس مبلمان مناسب هستند. پارچه‌هاي مناسب اين سبک، مخمل و ساتن است. ديوارها بايدصاف و روشن باشند. استفاده از کاغذديواري‌هاي پارچه‌اي يا انواع سنگ براي طراحي اين قمست مناسب است.

نقاشيهاي آبرنگي بر روي گچ يا پنل‌هاي ديواري چوبي، نيم حکاکي شده نيز براي ديوار مناسب مناسبند.

کف پوش شامل: به کارگيري قطعات بزرگ و گران و يا سراميک است.

سقفهاي گچ کاري شده و يا نقاشي شده با موضوعاتي نظير اسطوره‌ها و… است. ديگر اجزاي اين سبک، به کار‌گيري دکورها و مبلمان عتيقه، اکسسوري‌هاي ساخته شده از فلزات گرانبها، عاج، شمعدانها و گلدانهاي عتيقه و… است.

در اين سبک، فضا نبايد پر از مبلمان و وسايل باشد. سبک رنسانس که داراي يک فضاي آزاد است که توسط دکورهاي فراوان و چند قطعه مبلمان و همچنين ديوارها و سقف غني ميشود. گنبد‌ها، قوس‌ها، ستون‌ها و پنجره‌هاي بزرگ، قاب‌بندي‌ها، مجسمه‌هاي عتيقه و نقاشي‌هاي ديواري از عناصر مهم و اصلي سبک رنسانس هستند (2013:Schneider Adans) به طور خلاصه، ويژگي‌هاي ” سبک رنسانس” را مي‌توان در شالوده‌ي چند اختصار کوتاه، اين چنين بيان نمود.

  • کابينت‌ها، ميزها و کشوها هر کدام مثل يک اثر معماري هستند و با ستون‌هاي مينياتوري کوچک تزيين و حکاکي شده‌اند.
  • تخت خواب بايد داراي ميزهاي گرد کوچک تزيين شده باشد و روي تخت يک سايبان زيبا قرار داشته باشد
  • ميزها ممکن هستند دايره‌اي، بيضي، شش ضلعي و يا مستطيلي باشند که روي يک دو ويا چهار پايه مي‌ايستند.
  • ديوارها بايد نرم و براق و روشن باشند، بهتر است از سنگ و يا کاغذ ديواري‌هاي مناسب و يا پارچه‌اي براي طراحي ديوارها استفاده شود، نقاش‌هاي بزرگ ديواري و يا پنل‌هاي چوبي براي طراحي و ديزاين ديوارها مناسب هستند.
  • كف را ميتوان با نقش‌هاي بزرگ و قطعات بزرگ سنگ و يا سراميک با کيفيت و گرانقيمت تزيين شوند.
  • سقف‌ها ترجيحا داراي ارتفاع زياد و گنبدي شکل باشند و با نقاشي و گچ کاري‌هايي بايد تزيين شوند.
  • سبک رنسانس در طراحي داخلي شامل استفاده از مبلمان و وسايل عتيقه ميشود. وسايلي که از فلزات گرانبها ساخته شده‌اند، عاج، شمعدان، جعبه و صندوق‌هاي حکاکي شده، نقاشي‌هاي بزرگ در قالب‌هاي طلاکاري شده، گلدان‌ها و ظروف زيبامبلمان و دکورهاي سبک رنسانس بايد با تزيينات به شکل گل تکميل و حکاکي شوند.
  • تقارن، تناسب، هندسه و هارموني از اصول اساسي اين سبک است.
  • رنگهاي تضعيف شده: طيف طبيعي رنگ قهوه‌اي، طلايي و کرمي و سبز کم رنگ، رنگ قرمز تيره اشباع شده و رنگ‌هاي آبي و زرد در اين سبک مورد استفاده هستند.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما