سبک ايراني لوکس - فروشگاه کشاورزی دیزاین

سبک ايراني لوکس


سبک ايراني لوکس

چه خصوصياتي يک زندگي لوکس و ايده آل را رقم مي‌زنند؟ يکي از اين خصوصيات که از اهميت زيادي نيز برخوردار است، دکوراسيون لوکس منزل به شکل شيک است. احتمالا شما هم مثل بقيه با واژه لوکس آشنايي داريد و شايد بدتان نيايد کمي بيش‌تر در رابطه با آن اطلاعات کسب کنيد. لوکس يک سبک زندگي است که در آن فرد مايل است گران قيمت‌ترين، باکيفيت‌ترين و ايده آل‌ترين‌ها را داشته باشد. منحصر به فرد بودن و زيبايي چشمگير از جمله خصوصيات يک زندگي لاکچري است. در معماري و سبک‌هاي دکوراسيون داخلي، استفاده از عناصر دکوري خاص و تزئينات تجمل گرايانه مي‌تواند به خلق ظاهر لوکس براي فضاي داخلي کمک کند.

احتمالا شما هم مثل بقيه با واژه و اطلاعات کسب کنيد. لوکس بک بيت‌ترين و ايده آل ‌ترين‌ها را داشته،امروزه تعداد کاربري‌ها به ويژه فضاهاي مسکوني در ايران، که منعطف بر فرهنگ اجتماعي و سبک زندگي جديد ايرانيان مي‌باشد، که خصوصيات سبک ايراني لوکس را در مسير متمايز‌شدن فضاي داخلي از کالبد بيروني تا داخل فضا و اکسسورهايي که در فضاي داخلي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، به نمايش مي‌گذارد. سبک ايراني لوکس، هم نقشي از سبک ايراني سنتي و هم سبک ايران باستان را نه به عنوان هويت، بلکه در بهره‌گيري از اجزاي خاص و منحصر بفرد، به يدک مي‌کشد.

به طور مشخص يک منزل مسکوني با سبک ايراني لوکس، از سرستون‌هاي تخت جمشيد در ورودي‌ها يا لابي بهره مي‌گيرد، ولي‌نا به هنگام، با قوس‌هاي رومي شکل و رنگ و لعاب پتينه کاري سقفي با طرح مايه‌هاي سبک رنسانس، نشاني از خاص بودن و لوکس بودن را به بيننده ارائه مي‌نمايد.

امروزه تعداد علاقه مندان به سبک ايراني لوکس زياد شده است. در واقع توجه به تجمل‌گرايي در خانواده‌هاي ايراني و بهتر است بگوييم در منطقه‌ي خاورميانه، که برگرفته از فرهنگ مصرف‌گرايي و نقش اصلي آن در ساختار گرايشي ماکسيماليسم مي‌باشد، که نقش تزئينات و خاص بودن را به حداکثر ايده ال ذهني در فضاي معماري مي‌رساند.

در سبک ايراني لوکس، به ويژه در کاربري‌هاي مسکوني، اولين فضايي که در طراحي داخلي منازل مسکوني به آن مي‌پردازيم، لابي است. اگر شما در يک آپارتمان بزرگ زندگي مي‌کنيد، احتمالا طبقه همکف ساختماني که در آن حضور داريد به لابي اختصاص دارد. لابي از جمله فضاهايي است که کاربري عمومي داشته و دقيقا در ورودي آپارتمان قرار مي‌گيرد. در طراحي داخلي لابي جهت ايجاد فضاي لوکس مي‌توان از مصالحي مثل سنگ مرمر استفاده کرد. قرينه‌سازي به کمک اجزاي اصلي همچون سرستون‌ها، کفپوش، فرم جداره‌ها و گشايش فضايي از ورودي اصلي به دسترسي‌ها در طراحي داخلي لابي تواند فضاي چشمگير و زيبايي خلق کند. استفاده از ستون‌هاي صيقلي از جنس سنگ مرمر «مصنوعي يا طبيعي» با طرح‌هاي رومي، يوناني و هخامنشي تراشيده شده، استفاده از طاق به جاي در، کفپوش‌هاي صيقلي سنگي منتظم بر ابعاد فضاي کف، گچبري سقف دورتادور و مرکزيت فضا.

مي‌توانيد براي روشن کردن فضاي لابي از لامپ‌هاي هالوژن و لوسترهاي بزرگ در کنار هم استفاده کنيد. فضاي دور سقف کاذب را مي‌توان با نور کاذب قاب کرد. در صورت تمايل مي‌توانيد از نصب تابلو روي ديوارهاي لابي، که نيازمند نورپردازي متمرکز مي‌باشد، استفاده کنيد. برخي از لابي‌ها داراي آکواريوم و فضاي سبز طراحي شده هستند. دربي که به لابي باز مي‌شود را بهتر است از ميان انواع چوبي با براق آلات متاليک انتخاب کرد در سبک ايراني لوکس، براي تفکيک فضاي لابي بدون استفاده از ديوارو پارتيشن مي‌توان از تغيير رنگ يا جنس کفپوش استفاده نمود. در صورتي که در فضاي لابي سالن کنفرانس وجود داشته باشد، توجه به ميز و صندلي‌هاي انتظار از اهميت بالايي در اين سبک برخوردار مي‌باشند. ميزهاي چوبي و سنگي براي اين منظور پيشنهاد مي‌شوند. در صورتي که مايل هستيد، مي‌توانيد در قسمتي از فضا براي انتظار يا گفتگو محلي براي نشستن در نظر بگيريد. براي چيدمان اين فضا از مبل‌هاي رسمي و شيک، همچون مدل‌هاي مبلمان طرح چستر يا کلاسيک استفاده کنيد.

وقتي پاي سبک ايراني لوکس به ميان مي‌آيد، هميشه اولين چيزي که به ذهن مي‌رسد، فرشي است که در وسط فضا پهن شده است. فرش از گذشته تا کنون، جزء جدا‌نشدني و ثابت دکوراسيون‌هاي ايراني و اصيل بوده است. فرش‌ها به غير از کاربردي که دارند، اين روزها لازمه داشتن يک دکوراسيون ايراني لوکس هستند. فرش‌هاي گران قيمت و دستباف از جمله گزينه‌هاي اصلي دکوراسيون لاکچري به شمار مي‌آيند. اگر يک دکوراسيون لوکس مي‌خواهيد، فرش‌هاي ايراني دست بافت از بهترين انتخاب‌ها خواهند بود. رنگ و طرح فرش را مي‌توان با مبل‌ها، کوسن‌ها، پرده‌ها و کاغذ ديواري ست کرد. حتما به هارموني رنگ‌هاي مجاور فرش با رنگ‌هاي به کار رفته در فرش توجه کنيد. اگر از فرش‌هاي ابريشمي و مرغوب استفاده کنيد، مسلما ظاهر لوکس‌تري به ارمغان خواهيد آورد.

انتخاب مبل از ديگر مواردي است که بايد به آن توجه کرد. به طور معمول در منازل ايراني دو دست مبل وجود دارد. يک دست مبل راحتي که در فضاي نشيمن جاي دارد و بيش‌تر مورد استفاده ساکنين خانه قرار مي‌گيرد و يک دست مبل استيل يا چوبي تراش خورده طرح سلطنتي که در سالن پذيرايي يا بخش ديگري از سالن نشيمن جاي دارد و مخصوص پذيرايي از مهمانان است.

در مواردي که فضاي داخلي، پلان آزاد بوده و قصد استفاده از ديوار و پارتيشن براي جداسازي فضا نداريد، و طرح ريزي فضاي نشيمن و پذيرايي يکپارچه مي‌باشد، براي تفکيک اين دو بخش و تعريف هر فضا منعطف بر نياز عملکردي، منعطف بر سبک ايراني لوکس، بايسته است انتخاب مبلمان به نوعي متمايز گردند که به طور خيلي ناهمگون تفاوت فاحشي نداشته باشند، به طور مشخص همساز بودن روکش مبلمان از منظر رنگ مايه و يا چارچوب مبلمان در صورت استفاده از يک نوع طرح مايه چوبي با فلزي، بايسته به گونه‌اي لحاظ گردد و چيدمان مبلمان بر اسانس قرينه‌سازي هر بخش منعطف برمرکزيت فضا «لوستر مرکزي» و فرش پهن شده در فضا چيدمان گردد.

لوستر‌ها و چراغ‌هاي ديواري از ديگر لوازمي هستند که بايستي در سبک ايراني لوکس، به آن توجه داشت. شايد اين نکته تا به حال مد نظر شما نبوده باشد، اما تناسب لوستر با ديگر وسايل و مبلمان موجود در فضا بسيار مهم است؛ بنابراين زماني که مي‌خواهيد لوستر مورد نظر خود را انتخاب کنيد، يک تصويرکلي از رنگ و سبک ايراني لوکس را به خاطر داشته باشيد و لوستر را در فضاي مربوطه در نظر بگيريد.

در انتخاب ميز جلومبلي دقت کنيد که سبک و رنگ ميز بايد با مبل‌هايي که انتخاب کرده‌ايد، هماهنگ باشد. استفاده از آباژورهاي ايستاده جنس پارچه‌اي ايتاليايي نيز در اين سبک به صورت قرينه در کنارهاي مبلمان و گوشه‌هاي اتاق به تعدادي که چيدمان ناهمگوني نداشته باشد نه به عنوان روشن کننده‌ي اصلي فضا، بلکه بيشتر نقش تزئين فضاي داخلي استفاده مي‌گردد.

استفاده از کاغذ ديواري به جاي رنگ در اين سبک از اهميت بالايي برخوردار است، به ويژه درکاربري مسکوني که نقش زندگي ايده آل ايراني را در اين سبک به رخ مي‌کشد. کاغذ ديواري را از ميان طرح‌هاي سلطنتي و کلاسيک، همچون داماس يا بته جقه انتخاب کنيد و رنگ آن را با رنگ فرش مبلمان ست کنيد. استفاده از کاغذ ديواري‌هاي متاليک يا جنس مخمل براي ايجاد ظاهري لوکس مناسب‌تر است.

استفاده از انواع اکسسورهاي لوکس و خاص جزء جدايي ناپذير اين سبک مي‌باشد. استفاده از آينه و کنسول يکي از مهمترين وسايل، که بيشتر نقش تزئيني تا کاربردي دارند، مي‌باشد. آينه و کنسول را مي‌توانيد در راهرو يا کنار يکي از ديوارهاي نشيمن قرار دهيد. در صورتي که ظروف زينتي و لوازم دکوري زيادي داريد، استفاده از بوفه در نشيمن، پذيرايي يا فضاي غذاخوري پيشنهاد مي‌شود. استفاده از طرح‌هاي متنوع کنسول نيز بايستي همگن با ديگر مبلمان داخلي مورد استفاده در فضا باشد. استفاده از طرح چوبي ايتاليايي يا کلاسيک از جنس فلزي و رنگ طلايي يا نقره بنا به نوع مبلمان متداول‌تر مي‌باشند.

استفاده از تخت خواب‌هاي تاج دار سبک باروک و مبلمان‌هاي همگن بر آن در فضاي داخلي اتاق خواب، ميز آرايش و کليه لوازم تزئيني داخل اتاق خواب با انتخاب يک سبک اختصاصي بايستي هماهنگ باشد. استفاده از مبلمان طرح شلزون نيز در اتاق خواب‌هاي از جمله مولفه‌هاي سبک ايراني لوکس مي‌باشد، نور‌پردازي متمرکز در مرکزيت اتاق به کمک لوستر و استفاده از آباژورهاي کنار تختي به عنوان نور مکمل نيز از مولفه‌هاي نورپردازي اتاق خواب خواب مي‌باشد. توجه به هماهنگي الياف پارچه‌اي به عنوان روکش مبلمان از اهميت بالايي برخوردار است.

پرده جزو ديگر مواردي است که بايد در سبک ايراني لوکس در نظر داشته باشيد. البته نقش حفظ حريم داخلي از نکات مهم نمي‌باشد، زيرا که از اساس پرده‌هاي چند لايه از جنس پارچه‌هاي مخمل يا حرير بيشتر براي تزئين فضاي داخلي و نوعي پوشش جداره‌ي شفاف در نظر گرفته شده تا حفظ حريم خصوصي از ديد مزاحم. توجه به کتيبه دار يا والان دار بودن پرده‌ها منعطف بر سبک کلاسيک از مولفه‌هاي سبک لوکس ايراني است.

استفاده از انواع تابلوهاي نقاشي رنگ روغن يا تابلو فرش‌هاي دست بافت در فضاي داخلي و نصب شده بر ديواره‌ها از مهمترين مولفه‌ي تزئيني فضاي داخلي مي‌باشد. توجه به نور‌پردازي متمرکز بر اين تابلوها نيز بايستي در نظر گرفته شود.

طرح ريزي فضاي داخلي بر اساس سبک ايراني لوکس بيشتر منعطف برفرم خطي و متقارن‌سازي چيدمان فضايي مي‌باشد و توجه به گشايش فضايي در رفت و آمدها و در نظر گرفتن مقياس داخلي فضا فراتر از ابعاد انساني به ويژه بعد ارتفاعي از مهمترين مولفه‌هاي سبک ايراني لوکس مي‌باشد. طراحي پنجره‌ها از نوع کشويي و قابي در ابعاد لب به لب کف تا سقف نيز بايسته‌ي اين سبک مي‌باشد.

درب ورودي واحد بايستي داراي قاب منبت کاري شده چوبي به عنوان پوشش قاب فلزي و امنيتي باشد و استفاده از يراق آلات مناسب طلايي يا برنزي نيز در نظر گرفته شود. توجه به فضايي مناسب نشيمن پيش و پس ورود به داخل فضا به عنوان کفش کن و محل نگهداري البسه مهمان و اينه در فضاي داخلي نيز بايستي در نظر گرفته شود که مي‌توان به کمک يک پارتيشن چوبي طرح چيني يا ايتاليايي از فضاي بعدي تفکيک شود، ويژگي هاي” سبک ايراني لوکس” را، مي‌توان به طور خلاصه ، اين چنين بيان نمود:

 • استفاده از انواع قاليچه‌ها، گليم‌ها دست بافت طرح‌هاي خاص و جنس مخمل يا ريز بافت.
 • استفاده از مبلمان‌هاي منبت کاري شده طرح سلطنتي يا باروک با فرم چوبي يا فلزي و طرح رنگ طلايي يا مشکي
 • توجه به قرينه‌سازي فضاي داخلي از روند طراحي تا چيدمان فضايي.
 • استفاده از انواع سيستم‌هاي نورپردازي متمرکز و خطي به کمک لوسترهاي کريستالي و آباژورهاي ايستاده از کف و همگن با طرح مبلمان.
 • استفاده از انواع کاغذ ديواري‌ها با طرح‌هاي بوته جقه، اسليمي يا داماس.
 • استفاده از انواع کفپوش‌هاي سنگي طرح دار يا پارکت‌هاي چوبي از جنس طبيعي چوب و منعطف با ابعاد داخلي هر فضا.
 • استفاده از المان‌هاي معماري دوران باستان و موتيف‌هاي سبک‌هاي کلاسيک، به عنوان تزئينات.
 • توجه به استفاده از ميزهاي کنسول و آينه در بخش‌هاي مختلف فضا
 • همگن بودن رنگ مايه‌اي اصلي مورد استفاده در مبلمان و ساير لوازم تزئيني با زمينه اصلي جداره‌هاي کف و ديوار.
 • نور‌پردازي متمرکز در مرکزيت اتاق به کمک لوستر و استفاده از آباژورهاي کنار تختي به عنوان نور مکمل.
 • استفاده از انواع تابلوهاي نقاشي رنگ روغن يا تابلو فرش‌هاي دست بافت
 • استفاده از تخت خواب‌هاي تاج دار سبک باروک و مبلمان طرح شلزون.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

صفحه اصلیدرباره ماپروژه هاتماس با ما